Výrobky

Prečo sú hliníkové disky drahšie a sú vôbec lepšie?

Čo bolo zlé na klasických plechových diskoch? Dodnes vlastne niektorí ľudia zastávajú (tak trochu zaslepený) názor, že plechové disky sú poctivým a odolným riešením, vhodným aj do zimných podmienok, zatiaľ čo tie hliníkové, inak známe aj ako elektróny, sú len drahším imidžovým doplnkom a ničím viac. Čo ale určite nie je až taká pravda a takýto záver by bol proste príliš jednoduchý.

Hliníkový disk má takisto svoje oceniteľné funkčné vlastnosti, hoci pravda, v dizajne a estetike je tiež viditeľne štýlovejší. Pre štýlové a modernejšie vozidlá sú tak vhodnou voľbou napríklad vkusné dezent disky a nie práve tie lacné „poctivé plecháče“.

Koleso od auta

Ale predsa len si rozoberme aj ten plechový disk. A povedzme si pravdu, že veľa slovenským spotrebiteľom je proste sympatická ich nižšia cena, tá je pri kúpe v mnohých prípadoch vlastne hlavným rozhodujúcim faktorom, veľa ľudí chce ušetriť tam, kde sa to dá. No je pravda, že pôsobia robustnejším a teda pevnejším dojmom, tým pádom ale majú aj vyššiu hmotnosť. Vyššia hmotnosť rovná sa vyššia záťaž a tento faktor sa potom podpisuje aj pod niečo zhoršené, resp. sťažené jazdné vlastnosti. A ako už odznelo, estetika tohto zastaraného plechového dizajnu nie je tým najšťastnejším vizuálnym, resp. optickým riešením v prípade novších vozov či tých z vyššej kategórie. Povedzme si na rovinu- že by ich takéto lacné disky mohli pošpatiť a znížiť ich estetický level.

Koleso, sneh, jazda

A dôvod, prečo si plechový disk spájame so zimou a so zhoršenými podmienkami na cestách, je dosť možno ten, že tieto disky sú lacnejšie, nie sú natoľko elegantné a logicky si tak myslíme, že je vhodnejšie nasadiť na zimné cesty práve tie. Neznamená to ale tak úplne, že by boli skutočne odolnejšie- a navyše sa oproti elektrónom horšie čistia, predstavujú náročnejšiu údržbu.

Z hľadiska odolnosti je to však diskutabilné.

  • Pri náraze sa plechový disk ohne, hliníkový zas „len“ praskne. Dalo by sa povedať, že hliník je pevnejší, ale zas ohnutý plechový disk sa dá ľahšie opraviť, než elektrón prasknutý na niekoľko častí.