Voňavý svet parfémov

Parfémy majú za úlohu zvýrazniť módny charakter nositeľa. Poznáte kategórie vôní z ktorých sa skladajú? Pomôže vám to uľahčiť výber vlastnej vône.

1. Citrusové
Patria medzi najstaršie prísady (popri živiciach). Citrusové esencie sú vo väčšine prípadov pripravované studeným lisovaným aby sa zachovala sviežosť. Jedinou výnimkou je petitgrain,ktorý sa získava parnou destiláciou. Tieto vône pomáhajú vyčistiť myseľ a cítiť sa slnečne a optimisticky.

parfém

2. Živicové a balzamové
Sú základom pre orientálne parfémy. Jemné balzamovo-vonné zložky zahŕňajú vanilku, benzoin,peruánsky a Tolu balzam. Majú jemný tón a výrazný charakter. Medzi pôvodné balzamické zložky patrí elemi,olibanum,myrrha,styrax,olej Monoï. Zanechávajú stopu,ktorá dodáva originálnosť a hlbšiu kompozíciu. Veľmi dobre sa spájajú s drevitými vôňami.

3. Kvetinové
Takmer všetky parfémy obsahujú vôňu z tejto kategórie. Kvetinové vône pridávajú do kompozície romantický,často ženský nádych,dokonca ho nájdete aj v niektorých pánskych parfémoch. Mnohé výťažky sa ešte stále získavajú z prírodných zdrojov čo ich robí nesmierne cenenými a cennými. Patria sem esencie z ruží,jazmínu,levandule,tuberózy,ylang-ylangu. Z niektorých kvetov je len veľmi nízky výnos preto sa pripravujú ich repliky v laboratóriách – frézia,pivonka,konvalinka, mimóza,fialka,narcis,hyacint.

květina


4. Zelené a bylinky
Označenie „zelené“ vychádza z vône čerstvo pokosenej trávy alebo podrvených listov. Napríklad galbanum je živica z vysokého druhu trávy s prenikavým horko-zeleným zápachom. Medzi osobité „listové“ vône patrí vôňa figového listu,listu fialky alebo čajové listy. Dodávajú kompozícii jedinečný aromatický profil. Do tejto kategórie patria aj bylinky známe z kuchýň ako je bazalka, saturejka,rozmarín,mäta,estragón,majorán,fenykel,šalvia,angelika,palina.

5. Korenisté
Korenie je charakterizované ako „horúce/krátke“ (intenzívne a horiace) ako je škorica alebo „studené/dlhé“ (jemnejšie a chladivejšie) kam patrí koriander,kardamón. Toto pomáha parfumérovi vytvoriť vôňu podľa želania. Niektoré sú podobne ako u bylinek,známe z kuchyne ako korenie,klinčeky,zázvor,rasca. Iné sú nezvyčajné a vzácnejšie – tamarind,šafrán,ružové korenie, asafoetida,sumak,wasabi,tonka,sladké drievko,cassia.

parfémy


6. Drevité a machové
Vôňový profil dreva je rôznorodý. Niektoré sú strohé ako cédrové drevo,ďalšie krémovo-mliečne, mäkké ako santal,iné sú tak špecifické,že charakterizujú a ovládajú celú kompozíciu ako agarwood /oud čo je vlastne živica zo stromu z rodu Aquilaria. Vetiver a pačuli sú zvláštne výnimky spomedzi druhov tejto skupiny,vetiver je vlastne tráva zo zložitým koreňovým systémom a pačuli je list z tropickej rastliny Pogostemon cablin.